Тема уроку. Вплив шкідливих звичок на нервову систему
Мета уроку: ознайомити учнів зі згубною
дією алкоголю, наркотиків, куріння на регуляцію нервово-гуморальних
функцій; розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси; виховувати необхідність
вести здоровий спосіб життя.
Основні терміни та поняття: тютюновий дим,
нікотин, алкоголь, наркотики.
Обладнання: мультимедійна презентація.
Хід уроку
І.Розминка
Метод «Мікрофон»
Учитель. Вустам великого Шота Руставелі належать прості,
але дуже мудрі слова: «Що є у глечику, те ллється з нього». Інший вислів
говорить: «Дитина – це чаша, яку потрібно наповнити». Як ви вважаєте, кого із
нас, присутніх у цьому класі, стосуються ці слова?
Висновок. Глечик і чаша – це учень; речовина, яка ллється з
глечика – це його знання, а наповнювати цю чашу має вчитель,але не просто
інформацією, а вмінням використовувати її на практиці.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Абетковий біологічний суп»
Кожен учень витягує з кошика по літері та придумує
підсумкове речення на тему «Нервова система». Речення має починатися з тієї
літери, яка дісталася учневі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вступне слово вчителя.
Хто не знає про доктора Фауста та його супутника
Мефістофеля? Проте мало хто знає, що в легенді про Фауста був такий цікавий
епізод.
Після відкриття Америки Фауст у супроводі чорта побував у Новому Світі. Вони
виявили там багато цікавого, зокрема небачені рослини і поміж ними тютюн.
Мефістофель заявив:
- Корисна травичка, не лопух якийсь!
Вона ощасливить Старий Світ!
Хто хоч раз закурить не покине цієї забави.
Більше не говоритимуть про нас, чортів,
що тільки ми вдихаємо дим і випускаємо його ніздрями.
Чи не натоптати вам тютюном люльку шановний докторе?
- Не треба. Забава ця для дурнів, - рішуче відповів Фауст.
Про цю несерйозну забаву і поведемо нашу серйозну розмову.
1.Вплив тютюнокуріння на нервову систему.
Найчутливішою до тютюну в організмі людини є нервова система. Хронічне
отруєння нікотином пригнічує її. Унаслідок куріння виникає безперервне
збудження, що ослаблює гальмівний процес, а це веде до виснаження нервової
системи.
Метод «Мікрофон»
Замість куріння краще: скакати, плавати, вдихати аромати квітів, гратися,
танцювати, кататися на велосипеді, слухати щебетання птахів, говорити , співати,
бігати, малювати і просто нічого не робити, але ні в якому разі не курити.
2.Токсична дія алкоголю на нервово-гуморальну регуляцію.
3. Вплив наркотиків на організм.
Наркоманія – це хворобливе
захоплення деякими речовинами, ліками, які паралізують центральну нервову
систему.
Героїн – дуже активний наркотик. Одна мільйонна частина його грама на 1 кг
ваги людини викликає галюцинації. Під час постійного вживання виникають стійкі
гострі і затяжні психози, прослідковуються розлади свідомості, напади страху.
4. Робота в групах.
Чим шкідлива наркоманія ? Чим вона страшна?
1. Пристрасть – це моральне і фізичне самознищення.
2. Наркомани не є повноцінними членами суспільства.
3. Наркомани – потенційні злочинці.
Причини, які спонукають підлітків випробувати дію наркотиків:
цікавість, стрес, наслідування товаришів, слабка сила волі, бездіяльність.
Повідомлення з бюро статистики
60 % молоді почали вживати наркотики через надмірну цікавість.
30% молоді – невміння «встояти» в житті, страх «відколотися» від компанії.
10% молоді – відсутність повноцінного і змістовного життя, емоційна
бідність породжує бажання «піддобрити» себе цигаркою, повеселитися за допомогою
алкоголю, підбадьоритися наркотиками, а весь цей пошук гострих відчуттів може
закінчитися трагічно, обернутися непоправною бідою.
ІV. Рефлексія
Проблемні ситуації
1. Андрій познайомився з новим сусідом по під’їзду і вирішив
зайти до нього в гості. Там сиділо ще кілька юнаків та дівчат. Вони слухали
музику, розмовляли. Один на кухні варив якесь зілля, по квартирі
розповсюджувався «аромат» хімічних речовин. Новий знайомий запропонував хлопцю
«спіймати кайф». Що треба зробити Андрію? Чому?
2. Наталія була дуже стривожена – вона боялася іспитів до
коледжу. До неї зайшла подруга і запропонувала випити зараз та перед іспитами
таблетку. «Знаєш, - сказала вона, - я їх завжди п”ю у складних ситуаціях. Після цього все стає байдужим, почуваєшся дуже
спокійно». Що треба робити Наталії? Що може статися у разі вживання цих ліків?
V. Підсумок уроку
1. Усі очікувані результати від вивчення цієї теми у мене …
2. Я вважаю, що отримав(ла) вичерпну інформацію про …
3.Я сподіваюсь ще дізнатися про…
Наркотики, алкоголь, куріння впливають на нервову систему і поведінку
людини. Якщо ви все зрозуміли – зробіть висновок. Ніколи не вживайте алкоголю
та інших наркотичних речовин. Здоров’я, радість, щастя – у ваших руках.
VІ. Домашнє завдання: повторити про ЦНС, * намалювати плакат-рекламу «Вплив шкідливих звичок на
нервову систему».
Немає коментарів:
Дописати коментар