понеділок, 29 травня 2017 р.

Тема уроку. Гуморальна регуляція. Гормони

Тема уроку. Гуморальна регуляція. Гормони
Мета: узагальнити знання про особливості гуморальної регуляції, вказати  на значення гормонів; формувати вміння шукати причинно-наслідкові зв’язки ; виховувати здатність відзначати і коментувати успіхи людей.
Очікувані результати:
Сьогоднішній урок навчить за симптомами визначати хвороби, які викликані порушеннями залоз внутрішньої секреції;
поповнити свої знання з теми гуморальна регуляція;
значення гормонів для людського організму;
вказувати відмінності між залозами зовнішньої та внутрішньої секреції.
Обладнання: мультимедійний проектор, роздаткові картки, мультимедійна презентація
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань та вмінь.
Епіграф уроку:
                      Міцні знання – запорука успіху, а міцні знання з            біології – це один із засобів збереження
здоров’я ,  життя.
Хід уроку
І. Валеологічна  кольоротерапія.
ІІ. Розминка (розповідь учителя).
       Уявіть собі зустріч кішки із собакою. Лють, погрозлива поза, фуркання кішки і злий оскал собаки, ричання, готовність відбити можливу атаку.
       А пригадайте свої відчуття, коли ви в юрбі вболівальників спостерігаєте  за грою улюбленої спортивної команди. Скільки емоцій, переживань! І вони різні в різних груп людей: в одних це – лемент схвалення і захоплення, в інших – обурення і розчарування.
       Але повернімося до реального життя. Кожен із вас на цю мить має якісь особливі відчуття. Хотілося б, щоб це було задоволення від успіхів, бажання пізнати невідоме. Радіти життю – означає бути щасливим.
      Можна назвати ще багато почуттів і дій, які доведеться вам виконати, але їх прояв повною мірою неможливий без участі особливих речовин,  які виділяють залози внутрішньої секреції.
              Про які речовини йдеться мова ? (Гормони)
ІІІ. Актуалізація опорних  знань
 Бліц-турнір
1)    У крові виявлено підвищений уміст цукру. Якого гормону не вистачає у хворого? (Інсуліну)
2)    Яку залозу внутрішньої секреції називають диригентом оркестру ендокринних залоз? (Гіпофіз)
3)    Гормони якої залози впливають на розвиток у молодому віці? (Щитовидна)
4)    Гормони якої залози впливають безпосередньо на ріст? (Соматотропін – гіпофіз)
5)    Під впливом якого гормону людина може збліднути? (Адреналін)
6)    Юлій Цезар був досвідченим полководцем. У кращих військових  частинах він залишав тільки тих солдат, які під час небезпеки червоніли, а не блідли. Чому? (Адреналін – гормон страху, а норадреналін – гормон агресії)
7)    Шок, який супроводжується судомами і втратою свідомості (від передозування інсуліну)
8)    Витрішкуватість і зоб – симптоми базедової хвороби.
Слайд    Розміщення залоз внутрішньої та змішаної секреції
Залози внутрішньої секреції – це залози, що не мають вивідних протоків. В організмі людини кожна залоза має певне місце розташування.
Робота в групах
Вимоги до груп
Перше завдання всі групи виконують за єдиним планом:
1.     Розміщення залози в організмі.
2.     Її будова.
3.     Гормони залози та їх функції.
4.     Гіпо- та гіперфункція залози.
Завдання для групи  І
1.     Розповідь про щитовидну залозу.
2.     Проблемно-пошукове завдання.
Пам’ятаєте, у казці розгнівана мачуха перетворюється на очах у нелюбої пасербиці у відьму – ніс загострився, очі вилізли з орбіт, обличчя і шия здулися, мачуха стала трястися. Так у казці. А чи можуть бути подібні перетворення в житті ?
Відповідь. Так. Такі симптоми спостерігаються у людей, які мають базедову хворобу – порушення діяльності щитоподібної залози.
3.     Слайд
Завдання для групи  ІІ
1.     Розповідь про гіпофіз.
2.     Проблемно-пошукове завдання.
Хто не зачитувався книгою про дивовижні подорожі Гуллівера в країну ліліпутів! Захопливою та цікавою є розповідь про те, як  Гуллівер потрапив до гігантів. Чи є реальна основа цій фантазії ?
            Відповідь. Так. Це може статися при порушенні діяльності гіпофіза,                                        який синтезує гормон росту.
3.     Повідомлення учня
4.     Слайд

Завдання для групи  ІІІ
1.     Розповідь про надниркові залози.
2.     Проблемно-пошукове завдання
В оповіданні «Живі мощі» І.Тургенєв так описав одну з хвороб: «Я наблизився – і остовпів від подиву. Переді мною лежала жива людська істота, але що це було таке?! Голова зовсім висохла, одноколірна, бронзова – неначе стародавня ікона; ніс вузький, як лезо ножа; губів майже не видно – тільки зуби біліють і очі, а ще з-під хустки вибиваються на чоло рідкі пасма жовтого волосся». Яку хворобу описав письменник ? Порушенням роботи яких залоз вона викликана?
Відповідь. Недостатнє виділення гормонів наднирників спричиняє важкі розлади. Може призвести до бронзової (Аддісонової ) хвороби.
3.     Слайд
Творче завдання
Скласти сенкан на тему «Епіфіз»
Наприклад
Епіфіз
Крихітна, недосліджена
Синтезує, гальмує, впливає
Функція до кінця не з’ясована
Залоза

«Мозковий штурм»
Властивості БАР: активні, підтримують гомеостаз, транспортуються кров’ю , регулюють діяльність органів, органічні сполуки.
ІY. Рефлексія
1.     Що вам особливо запам’яталося на уроці?
2.     Що вам сподобалося? Що не сподобалося на уроці?
3.     Які висновки для себе ви зробите з цього уроку?
Y.   Підсумок уроку
Існує зв'язок між екологією, здоровим способом життя та здоров’ям людини. Тільки за умови, що людина нормально харчуватиметься, уникатиме затяжних стресів, радіації, відмовиться від шкідливих звичок, вона може розраховувати на нормальне здоров’я .
     Щоб здоров’я гарне мати,
     Цукру менше слід вживати.
Жирним теж не зловживати,
Спорт і працю  поважати ,
Ще й природу шанувати.
Зі стресом краще не дружіть!
Ой, як важко з ним нам жить.
Краще посмішку любіть
І ніколи не тужіть.
Вам ще довго, любі, жить,
Тож здоров’я бережіть!
     YІ.  Домашнє завдання: повторити § 58
      * написати фантастичний твір «Подорож залозами внутрішньої секреції».